Přihlášení

Nejnovější foto

RCEV

Kdy a kde nás najdete?

Pokud počasí dovolí - na letišti „Na Fialové louce“, pravidelně každou sobotu a neděli v odpoledních hodinách, nepravidelně pak rovněž v pracovní dny odpoledne.

Ostravské elektry RCEJ - 7.6.2008

V sobotu 7.6. pořádal náš klub LMK Polanka již osmý ročník klání čtyřstovek, poprvé podle oficiálních pravidel SMČR.
Od rána panovalo slunečné počasí, ne však úmorné horko. Síla větru byla během závodu proměnlivá, anemometr ukázal průměr 2,9m/s a nejsilnější poryv 9m/s.
V devět hodin bylo na startovní listině 26 pilotů a co je potěšující, stále přibývá soutěžících dorosteneckého věku.
Vlastní závod se rozběhl kolem půl desáté a zdárně pokračoval do poledních hodin, kdy si přerušení vyžádala dešťová přeháňka, která naštěstí trvala jen krátce. Po dešti se soutěž v poklidu dolétala.
Dva modely měly havárii, prvnímu při vytrácení výšky vlivem přetížení „zatleskala“ křídla. V druhém případě Ivan Havlík spokojeně a s přehledem vodil po obloze svou Siestu, ovšem jen do chvíle než zjistil, že sleduje cizí model a jeho éro v jiném koutě nebe a již v rozkladu putuje k zemi. Na skutečného pilota však nešetřil chválou, řídil prý stejně jako by to dělal on sám.
Po ukončení posledního letu se chvíli čekalo na zpracování výsledků a pak již proběhlo vyhlášení nejúspěšnějších. Závod vyhrál Radek Malčík z Mariánského Údolí, druhý skončil Jarda Šmehlík ze Zbyslavic a třetí místo obsadil Ivo Kurečka z LMK Polanka.
To je vše k vlastnímu závodu, nicméně bych se ještě rád zmínil o jedné ne zcela vyjasněné události. Upozorňuji, že následující řádky jsou jen mými úvahami.

O tom, že soutěžní let začíná startem a končí zastavením modelu na zemi není pochyb, během letu, to znamená i přistání, se z modelu nesmí oddělit žádná jeho část.
Stalo se totiž, že po jednom velmi tvrdém „přistání“ se modelu rozlomilo a oddělilo křídlo, které však zůstalo viset na kablíku serva. Nebyli jsme se schopni domluvit, jestli je to oddělená část, nebo není. K oddělení nemohlo dojít po zastavení modelu neboť zlomené křídlo (část modelu) bylo v pohybu setrvačností i po zastavení trupu modelu.
Připadá mi absurdní, aby ulomený list vrtule znamenal jednoznačnou nulu a let zakončený zlomeným křídlem spojeným s trupem ať už kablíkem serva, nebo nějakou nití byl normálně bodován.
A poslední úvaha, kdyby už byl let platný, jak bodovat přistání. Trup leží v normální poloze, křídlo na „zádech“. Platí poloha trupu nebo křídla?
Už se těším na obrázky modeláře táhnoucího za sebou vláček tvořený trupem, křídlem, výškovkou, vše spojené režnou nití a tvrdícího, že žádná část není oddělená.

Jestli jste se prokousali až zde, můžete TADY zhlédnout několik fotek.

Pro lmk.polanka Radim Barč

Komentáře

re: výsledkovka

Všechny dostupné výslekovky jsou v sekci Kalendář soutěží RCEJ jako aktivní odkazy. :-) RB

Dobrý večer pane Nezhyba.

Dobrý večer pane Nezhyba. Velmi děkuji za upřesnění, jen mě zaráží, že když při přistání "jen" obrátím model na záda, budu mít toto přistání dle pravidel hodnoceno nulou. V případě když model rozstřelím na kusy bude se měřit ke špičce trupu a zapisovat body za přistání. Sportovní řády 9.6.6.11 . S pozdravem Radim Barč

re: přistání na záda

Jirko, protože nechci, aby začínajícící pilot získal dojem, že pokud nepřistává za sto a v desáté minutě, nemá smysl jezdit na soutěž, reaguji tady. Nějakou soutěž jsem už taky odlítal tak vím, že je několik pilotů kteří udělají pro úspěch maximum. Trénují denně, neustále zdokonalují éra a jsou prostě dobří. Ale věř mi, že většinu to jedno přistání za 0 nijak zvlášť netrápí a určitě se necítí jako statisté. Jsou rádi, když si zlepší své maximum a do "desítky" nahlédnou třeba až někdy příště. RB

Leteckomodelářský klub Polanka