Přihlášení

Nejnovější foto

RCEV

Kdy a kde nás najdete?

Pokud počasí dovolí - na letišti „Na Fialové louce“, pravidelně každou sobotu a neděli v odpoledních hodinách, nepravidelně pak rovněž v pracovní dny odpoledne.

Měření stoupavosti modelu kategorie RCEJ

Pro zjištění stoupavosti modelu kategorie RCEJ jsem provedl toto měření.

Jako zkušební model byl použit TRUMF 6, éro postavené speciálně pro tuto kategorii.
Rozpětí 1900mm, hloubka křídla u kořene 190mm a na koncích 160mm. Profil je použitý E387. Hmotnost modelu včetně aku je 635g. Ovládány jsou klapky po téměř celém rozpětí a motýlkové ocasní plochy. Model byl před testy dokonale zalétán.

Pohonnou jednotku tvoří motor MIG400 6V s planetovou převodovkou PG22 o převodovém poměru 3,6:1 a vrtulové listy Aeronaut 12,5/7,5 , případně 12/8.
Druhá jednotka byla složena z motoru Mig400 6V, plastové převodovky MPJet400BB o poměru 3:1 a vrtulových listů Cam Prop 11/8.
Převodovky byly namazány pro ně určeným tukem MPJet.

O napájení se staral osmičlánek NiMh Grepow 1400.

Měření jsem prováděl mezi 6 a 9 hodinou ranní za absolutně klidného počasí.
S každou kombinací byly provedeny čtyři testovací lety. Start vždy přesně tři minuty po odpojení akumulátoru od nabíječe, nabíjeno proudem 1,5A s ukončením na malý delta peak.

Dosahované výšky jednotlivých letů dané kombinace byly prakticky totožné s ohledem na pilotní chyby.

V absolutně klidném počasí dosáhla nejlepších výsledků kombinace PG22 s 12,5/7,5. Při použití listů 12/8 byly výsledky o několik málo metrů horší. Ve větru může být vše naopak.
Kombinace MPJet3:1 - 11/8 velmi mile překvapila a s přihlédnutím k ceně je vynikající.
Odběr proudu za letu nedokážu s mým vybavením změřit, ale po jedné minutě stupání a devíti minutách kluzu bylo dobíjeno asi 350mAh.

TRUMFa 6 jsem stavěl během zimy a s jeho výkony byl nadmíru spokojen. Ano byl :-( !
Když jsem chtěl zjistit dobu potřebnou k sestupu z velké výšky, po jedné minutě klesání na klapkách se pravděpodobně přetížený BEC odpojil a model pokračoval v nasazeném kurzu až do země. Na jednom obrázku je vidět v asi 70m ztráta napájecího napětí, ALTI přestal zaznamenávat. Ale je to jen moje domněnka, po příchodu k troskám však již vše
zase fungovalo.Z éra zbyly motýlkové ocasní plochy a deseticentimetrová díra v zemi.

Pro lmk.polanka Radim Barč

Leteckomodelářský klub Polanka