Přihlášení

Nejnovější foto

RCEV

Kdy a kde nás najdete?

Pokud počasí dovolí - na letišti „Na Fialové louce“, pravidelně každou sobotu a neděli v odpoledních hodinách, nepravidelně pak rovněž v pracovní dny odpoledne.

7 ročník Ostravských elektrokluzáků kategorie RCEJ

3-2-1 Start!: Radim Barč na startu svého nejlepšího letu této soutěže. Foto: Tomáš Kubica © 9. června 2007 se na Letišti na Fialové louce uskutečnil 7. ročník soutěže ostravských elektrokluzáků kategorie RCEJ.

Přivítal nás krásný slunečný den, bezvětří, jen občas se pro osvěžení soutěžících zvedl mírný vánek. Teploměr atakoval třicítku a tak každý hledal svůj kousek stínu.

Po přivítání soutěžících, kterých se tentokrát sjelo dvacet (konečně přijeli i přátelé z Valašských Klobouků a Prahy), zavelel ředitel soutěže Rudolf Kanclíř k nástupu, na kterém jsme si ujasnili pravidla a proběhlo rozdělení do letových skupin.

Průběh soutěže:

1. kolo:
A mohlo se začít závodit. Hned na začátku nás potkala nepříjemnost, těsně po startu narazil neovladatelný větroň Jardy Šmehlíka prudce do země, jen několik metrů od spásného lánu obilí.Už nezjistíme jestli se jednalo o technickou závadu, nebo nějaké rádiové rušení. Začátek se nevyvedl ani Františkovi Odehnalovi, který svůj stroj důkladně před startem nezkontroloval a se ztichlým motorem nereagujícím na žádné pokusy o uvedení do chodu, nedostal svůj větroň vůbec do vzduchu.

2. kolo:
O vzrušení ve druhém kole se postaral opět Jarda Šmehlík. Během náletu na přistání došlo u jeho stroje k naprosto nečekanému spuštění motoru a potlačení výškovky, i jeho druhý větroň skončil velmi tvrdě na letištní ploše. Jarda ale nezahodil flintu do žita, jeden eroplán opravil a soutěž i přes veškeré útrapy dokončil!

Také František Matula, podobně jako Jarda Šmehlík v prvním kole, vůbec neopustil plochu letiště, když těsně po startu následoval prudký náraz do země.

Ovšem ani favoritům se druhé kolo nevyvedlo zcela podle jejich představ - Jiří Veselovský přistává do obilí.

3. kolo:
Jan Honěk s velkou smůlou jen těsně nezvládl přistání, ztratil výšku a přistál do obilí asi 2 metry od letištní plochy.
Miroslav Stryk jej pak překvapivě následoval - přistál téměř na stejném místě.
Radim Barč po velmi nadějném letu ve velmi emotivním závěru nezvládl přistání, zatáhl brzdící klapky příliš brzy a ukázkovým odrazem přeskočil cíl až na značku 85 bodů.

Dramatický průběh třetího kola završil Jarda Osoba a to jen asi dvě vteřiny po startu, kdy jeho větroň v plné rychlosti po prudkém vzepjetí a následném stejně prudkém potlačení velmi tvrdě ztroskotal do blízkého pole. Tolika trosek jsme letos na soutěži ještě neviděli.

4. kolo:
Průběh čtvrtého kola byl již bez zásadních zvratů. Favorité upevnili své pozice, Radim Barč se vzepjal ke svému nejlepšímu výkonu této soutěže - 700 bodů, (čímž si nakonec zajistil skvělé třetí místo) a z hrozící bouřkové oblačnosti nakonec taky ani nekáplo, takže celá soutěž dospěla kolem 15 hodiny ke svému závěru a vyhlášení vítězů.

Myslíme, že soutěž proběhla v přátelské atmosféře a ani nikdo ze závodníků nepodal žádný protest. Výkony, které předvedli soutěžící byly z říše snů. Vítěz Jirka Váňa nasbíral celkově 2095 bodů! Všechna jeho přistání byla za plný počet 100 bodů a během tří započítavaných letů ztratil jen 5 vteřin. Patří mu naše gratulace!

Prohlédněte si kompletní výsledkovou listinu.

Fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Pro lmkpolanka.cz Radim Barč a Tomáš Kubica

Leteckomodelářský klub Polanka